Istraživanja pokazuju da veoma mali procenat dece i majki koje su preživele nasilje otvoreno priča o tome:

  • Po britanskoj studiji sprovedenoj na uzorku od 108 majki, samo 17% njih je pričalo sa svojom decom o nasilju koje su preživele (NCH Action for children, Abrahams, 1994).

  • Druga dva istraživanja u Velikoj Britaniji pokazuju da je manje od 1/3 dece pričalo sa svojim majkama o porodičnom nasilju koje se dešavalo  (McGee, 2000; Mullender et al., 2002).

Ranijim istraživanjima je pokazano da napredak majki u oporavku od traume nasilja u porodici podstiče oporavak dece i obrnuto. Novija istraživanja ove teme pokazuju da je razvoj još efikasniji kada je objekat intervencije odnos majka-dete i da bliska i intezivna interakcija kakva postoji između njih omogućava najbrži put ka isceljenju. Na sastancima našeg tima, došle smo do zaključka da bi ovaj inovativni pristup i novi instrument iniciran od strane britanskih feminističkih ekspertkinja bio izuzetno koristan za uvećanje našeg znanja i veština u konsultantskom radu sa našim klijentkinjama.

Priručnik je zasnovan na praktičnom radu autorki sa klijentkinjama i njihovom decom. Knjiga se sastoji od ilustrovanih vežbi čiji su glavni likovi životinje koji ohrabruju mlade čitaoce da istraže različite uspomene, kao što su promene u porodičnom životu ili srećne uspomene sa sestrama i braćom ili omiljenim igračkama koje pokreću određene emocije. Ove aktivnosti su posebno osmišljene da deluju privlačno, podsticajno i razumljivo deci, a predviđeno je da ih zajedno popunjavaju sa majkama. Njihov cilj je da pomognu ženama koje su preživelie nasilje u  porodici i njihovoj deci da otvore ovu često izbegavanu i vrlo tešku temu za razgovor, a zatim i da facilitira razgovor o njihovim osećanjima i iskustvima i, kao rezultat, da poboljša njihovu komunikaciju.

Ovaj priručnik je prvi u seriji koji se bave ovom problematikom. Priručnik koji smo mi odlučile da prvi prevedemo fokusiran je na rad sa decom od 5 do 8 (najviše 10) godina. Ideja nam je da u narednom periodu prevedemo i priručnik koji je prilagođen deci starijeg uzrasta.

Ženama koje su oslabljene partnerskim odnosom punim nasilja potrebno je da pre svega povrate svoju ličnu ravnotežu pre nego što počnu da istražuju sadržaje koji čine probleme njihove dece. Tako je jedan od ključnih pojmova za korišćenje ovog priručnika pojam „spremnosti" majki da se bave ovim iskustvima.

Projekat „U razgovoru sa mamom" podržala je feministička holandska donatorska organizacija MamaCash.