Autonomni ženski centar je danas podneo pritužbu Regulatornom telu za elektronske medije zbog narušavanja dostojanstva preživelih seksualno nasilje u ratu u emisiji „Mentalno razgibavanje“ na televiziji NOVA S.
U nastavku prenosimo celokupan tekst pritužbe.
Poštovane članice i članovi Saveta Regulatornog tela za elektronske medije,
Autonomni ženski centar vam se obraća sa prijavom protiv televizije NOVA S, povodom emisije „Mentalno razgibavanje“ emitovane 18.11.2021. godine u prepodnevnim časovima.
Naime, u okviru jutarnjeg programa pomenutog datuma, voditelji Srđan Jovanović i Marko Stepanović su, pred kraj emisije, vodili sledeći razgovor:
- - Marko Stepanović: Turci nabijali na kolac, Nemci vešali, a Kinezi deru.
- - Srđan Jovanović: Da, da.
- - Marko Stepanović: Da, tako je. Još... Turci nabijali na kolac, Nemci vešali, Rusi silovali, a ovaj, i to da dodamo...
- - Srđan Jovanović: A kad su Rusi..? A da, u Drugom svetskom ratu.
- - Marko Stepanović: Da, kad su ušli.
- - Srđan Jovanović: Jeste. Pa, tol'ko ratovanja, nigde ništa žensko i onda...
- - Marko Stepanović: Šta ćeš. Oni ljudi iz rata izašli, ne znaju gde su.
- - Srđan Jovanović: Jel' su kod nas silovali, gde su? Ne znam.
- - Marko Stepanović: Pa, bilo je gde god su dolazili.
- - Srđan Jovanović: Znam da su Nemce ono, kad su upali u Berlin...
- - Marko Stepanović: Urnisali.
- - Srđan Jovanović: Pa, ovi su im došli do Moskve, a ovi su rekli 'Jel' tako? Sad ćete da vidite. Sećate se kad je Napoleon isto, e sad dolazimo mi...'
- - Marko Stepanović: A kad mi dođemo...
- - Srđan Jovanović: Da.
- - Marko Stepanović: I onda su im ušli u srce. U šesnaesterac su im ušli.
- - Srđan Jovanović: Da, nisu baš u srce, više su niže negde ulazili.
- - Marko Stepanović: Niže malo su ulazili.
Autonomni ženski centar smatra da su ovakvim razgovorom voditelja medijskog programa prekršene odredbe Pravilnika o zaštiti ljudskih prava u oblasti pružanja medijskih usluga, pre svega kada je reč o Informisanju o tragičnim događajima (član 19.) i Zabrani objavljivanja programskih sadržaja kojima se povređuje ljudsko dostojanstvo (član 21.), kao i Zakona o elektronskim medijima i Zakona o javnom informisanju i medijima, u oblasti dostojanstva ličnosti, a posebno žrtava nasilja.
Podsećamo da se ratno seksualno nasilje u međunarodnim dokumentima koje se i Republika Srbija obavezala da poštuje (da pomenemo samo Rimski statut Međunarodnog krivičnog suda) smatra zločinom protiv čovečnosti i teškim kršenjem ljudskih prava. Takođe podsećamo da se silovanje u ratu dešavalo i tokom Drugog svetskog rata, ali i tokom ratova koji su obeležili ovaj region pre manje od 30 godina. S tim u vezi, smatramo da iznošenje stavova kojima se silovanje u ratu opravdava, banalizuje i predstavlja kao tema za zabavu i šalu, grubo narušava dostojanstvo svih preživelih i njihovih porodica koje i danas žive u Srbiji.
Dodatno, obraćamo vam se i zbog društvene atmosfere koja se ovakvim i sličnim medijskim sadržajima stvara, atmosfere koja ne doprinosi razumevanju kompleksnosti problema seksualnog nasilja u svim njegovim formama, već nas od toga značajno udaljava, pritom kršeći odredbe o postupanju elektronskih medija.
Zbog svega rečenog, tražimo od Saveta Regulatornog tela za elektronske medije da izvrši uvid u pomenuti medijski sadržaj i postupi u skladu sa svojom ulogom i nadležnostima.
U Beogradu, 25.11.2021.