РЕПУБЛИКА СРБИЈА
Координационом телу за Родну равноправност
Министарству за демографију и бригу о породици
Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања
Министарству за људска и мањинска права
Министарству финансија
Београд, 16.10.2021. године
OТВОРЕНО ПИСМО
Поштовани/а,
У светлу обележавања Међународног дана борбе против сиромаштва – у Србији га дочекујемо са поразним подацима који показују да око пола милиона људи није у стању да задовољи основне животне потребе, а да је удео лица у ризику од сирoмаштва или социјалне искључености међу највишим у европским земљама и износи 34,3%[1].
Проблем сиромаштва несразмерно погађа жене због чега се често говори о феминизацији сиромаштва. Жене које су преживеле насиље су унутар ове групе у још тежој позицији будући да најчешће самостално брину о деци, да су изложене неизвесности и страху од насиља, финансијски и стамбено нестабилне, теже долазе до посла и неретко су на њему изложене мобингу и сексуалном узнемиравању. Осим тога, оне носе терет неплаћених кућних послова. Најочигледнији пример тешког положаја жена које преживљавају насиље је скорашњи случај из Обреновца у коме су страдале две девојчице[2]. Нажалост, то није ни први, ни усамљени случај, у коме je недостатак свеобухватне системске подршке (нарочито за сиромашне самохране жене са школском и предшколском децом), резултирao ненадокнадивим губицима.
Имајући све ово у виду, позивамо вас да учините све што је у вашој моћи како бисте установили мере и механизме који ће спречити да се овакви случајеви у будућности понављају, и омогућити женама које преживљавају насиље и њиховој деци прилику за опоравак и достојанствен живот.
Подсећамо да се ове године обележава десетогодишњица од доношења Конвенције о спречавању и борби против насиља над женама и насиља у породици, чија је и Србија потписница[3]. Тражимо да у складу са преузетим обавезама, поштујући принцип дужне пажње, обезбедите одговарајуће механизме за делотворну сарадњу између свих надлежних државних органа, и предузмете мере које испуњавају критеријум да се одговори на специфичне потребе угрожених особа укључујући и децу жртве[4]. Напомињемо и да је Србија дужна да предузме законодавне односно друге мере како би обезбедила да жртве имају приступ услугама које омогућавају њихов опоравак од насиља, укључујући када је то неопходно, и услуге као што су правно и психолошко саветовалиште, финансијска помоћ, становање, образовање, обука и помоћ приликом запошљавања[5].
Имајући у виду да ваш рад и деловање има важну улогу у спречавању и одговору на насиље према женама, захтевамо да:
- Обезбедите довољна финансијска средства за повећање доступности и пружање општих и специјализованих услуга подршке за жене које су преживеле насиље и њихову децу.
- Определите довољна финансијска средства за различите и флексибилне видове бриге о предшколској и раношколској деци (помоћ око боравка у установи, бриге и неге деце, набавку школског прибора и слично) које узимају у обзир ситуације самохраних мајки и жена са исксутвом насиља у породици.
- Развијате и дате подршку креирању политика безбедног и дугорочнијег решавања стамбеног питања за жене које преживљавају насиље и њихову децу кроз мере и програме политике социјалног становања.
- Обезбедите свеобухватни и специфични одговор у погледу политике запошљавања која би омогућила флексибилно радно време, афирмативно запошљавање, подршку у преквалификацији и доквалификацији, саветовање и каријерно вођење за жене које преживљавају насиље.
У нади да ћете препознати значај наведених проблема и предузети одговарајуће мере и о томе обавестити јавност, стојимо на располагању за сва додатна питања.
С поштовањем
Aутономни женски центар
Тиршова 5а, 11 000 Београд
Тел./факс 011 2687 190
Е- пошта: Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli.
Одговор Координационог тела за родну равноправност Владе Републике Србије на Отворено писмо Аутономног женског центра можете прочитати овде.
[1]http://socijalnoukljucivanje.gov.rs/wp-content/uploads/2018/10/siromastvo_u_republici_srbiji_lat.jpg; https://ec.europa.eu/neighbourhood-enlargement/system/files/2020-10/serbia_report_2020.pdf
[2] https://www.blic.rs/vesti/hronika/strasna-tragedija-u-obrenovcu-dve-devojcice-od-5-i-7-godina-stradale-od-strujnog/r7rsq1m
[3] https://rm.coe.int/1680462540
[4] Чл. 18, тачка 3.
[5] Чл. 20, тачка 1.