Nasilje nad ženama je ispoljavanje istorijski nejednakih odnosa društvene moći između muškaraca i žena koji su doveli do diskriminacije i dominacije nad ženama od strane muškaraca i do sprečavanja potpunog napretka žena. Nasilje nad ženama je jedan od osnovnih društvenih mehanizama kojima se žene prisiljavaju da budu u podređenoj poziciji u odnosu na muškarce. Nasilje nad ženama je prepreka u postizanju jednakosti, razvitka i mira.
Definicija nasilja nad ženama po dokumentima Ujedinjenih nacija
Mi, dole potpisane članice Mreže žene protiv nasilja, smo iznenađene odlukom Državnog veća tužilaca od 17. marta 2023. godine o rang listi kandidata za izbor zamenika Višeg javnog tužilaštva u Beogradu. Državno veće tužilaca je zamenicu tužioca Gorjanu Mirčić Čaluković, koordinatorku za rodno zasnovano nasilje u Višem javnom tužilaštvu u Beogradu, koja je na tu poziciju upućena iz osnovnog javnog tužilaštva, rangiralo kao 34. po redu od ukupno 43 kandidata.
Osnovni sud u Pirotu je izdao saopštenje u kome je na kraju naveo da se ubistvo Sanje M., koja je iznova i iznova prijavljivala da je bivši nasilni partner proganja, i pored svih preduzetih mera, nije moglo sprečiti. Ovakvo saopštenje Osnovnog suda u Pirotu šalje poražavajuću poruku svih ženama koje preživljavaju različite oblike porodičnog i partnerskog nasilja – da i pored prijave nasilja njihovi životi neće biti spašeni.
Autonomni ženski centar organizuje novi ciklus obuke (instruktaže) za volonterke na SOS telefonu, koji je licencirana usluga podrške za žene sa iskustvom nasilja u partnerskom odnosu i nasilja u porodici.
Predstavnice Autonomnog ženskog centra učestvovale su na vebinaru posvećenom istraživanjima o nasilju prema ženama i deci u Jugoistočnoj Evropi, u organizaciji Inicijative za istraživanje seksualnog nasilja (Sexual Violence Research Initiative - SVRI).