Nasilje nad ženama je ispoljavanje istorijski nejednakih odnosa društvene moći između muškaraca i žena koji su doveli do diskriminacije i dominacije nad ženama od strane muškaraca i do sprečavanja potpunog napretka žena. Nasilje nad ženama je jedan od osnovnih društvenih mehanizama kojima se žene prisiljavaju da budu u podređenoj poziciji u odnosu na muškarce. Nasilje nad ženama je prepreka u postizanju jednakosti, razvitka i mira.
Definicija nasilja nad ženama po dokumentima Ujedinjenih nacija
Na poziv Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo Narodne skupštine, AŽC je dostavio dopis kojim je iskazao žaljenje zbog načina na koji je Ministarstvo pravde odbilo predloge Autonomnog ženskog centra na Zakon o sudijama i Zakon o javnom tužilaštvu, koji su bili dostavljeni tokom javne rasprave. Ministarstvo pravde je predložilo Narodnoj skupštini zakonska rešenja koja su u suprotnosti sa Zakonom o sprečavanju nasilja u porodici i Nacionalnom strategijom za ostvarivanje prava žrtava i svedoka krivičnih dela u Republici Srbiji.
Autonomnom ženskom centru su dana 16.1.2023. godine dostavljeni odgovori Zaštitnika građana i Višeg javnog tužilaštva u Nišu povodom Apela AŽC za hitnim reagivanjem i preispitivanjem rada PU Niš u slučaju prijavljenog događaja silovanja u Nišu. Iz odgovora Višeg javnog tužilaštva se može videti da krivično delo lažno prijavljivanje nije predmet konkretnog postupka, niti je naloženo podnošenje krivične prijave u pravcu tog krivičnog dela.
U okviru javne rasprave na nacrte pravosudnih zakona, AŽC je dostavio Ministarstvu pravde komentare i predloge za izmene nacrta Zakona o uredjenju sudova, Zakona o sudijama i Zakona o javnom tuzilastvu.
Autonomni ženski centar je uputio žalbu Savetu za štampu protiv medijskih portala Mondo, Alo, Dnevno, Novosti, Luftika, Niške vesti, Telegraf, Nova, Informer i Pink zbog izveštavanja o slučaju prijavljenog slučaja silovanja u Nišu.